top of page

Pogotowie DDD - Wrocław Odpluskwianie, Usługi Zwalczania Pluskiew

element dekoracyjny 1.png

PROBLEM Z PLUSKWAMI?

Bezpieczne i skuteczne usługi zwalczania pluskiew domowych

Nasi technicy posiadają odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz środki niezbędne do skutecznej eliminacji pluskiew domowych. Nasze usługi odpluskwiania przeprowadzane są zawsze w sposób całkowicie bezpieczny dla wszystkich domowników. Realizujemy większość zleceń w przeciągu 24 godzin od otrzymania zgłoszenia, zachowując przy tym pełną dyskrecję.

Czym jest pluskwa domowa?

​Pluskwa jest małym bezskrzydłym, pasożytniczym insektem, żywiącym się krwią zwierząt ciepłokrwistych. Jednym z gatunków pluskiew, który w szczególności upodobał sobie krew ludzką, jest pluskwa domowa, cimex lectularius. Pluskwy domowe występują w środowisku ludzkim już od tysięcy lat. Najstarsze ślady pluskiew domowych odnalezione w jednym z egipskich grobowców, pochodzą z przed 3550 lat.

Jak wygląda pluskwa domowa?

​Dorosłe pluskwy domowe swoim kształtem i rozmiarem przypominają pestkę jabłka. Posiadają owalny, spłaszczony korpus, sześć odnóży, oraz głowę z parą czułek i aparatem gębowym, ssawką. Kolor dorosłej pluskwy po spożyciu krwi, zmienia się z brązowego na purpurowy. Dorosłe pluskwy domowe mierzą od 4 do 7mm, a więc błędnym jest częste przekonanie, iż nie można ich dostrzec gołym okiem. Sprawa ma się inaczej ze świeżo wyklutymi nimfami, których ciała są półprzezroczyste i zbliżone rozmiarem do główki szpilki. Wydłużone białokremowe, półprzezroczyste jaja pluskwy domowej, przypominają kształtem ziarenko ryżu i mierzą niespełna 1mm długości.

pluskwa domowa rozmiar i budowa ciała.png

​Skąd biorą się pluskwy domowe?

Pluskwy domowe można znaleźć praktycznie wszędzie. Domy, mieszkania, hotele, środki transportu publicznego, biura, kina, szkoły i szpitale, oraz wiele innych miejsc w których przebywają ludzie. Dzięki wysoko rozwiniętej zdolności ukrywania się, pluskwy domowe schowane w ubraniach, torbach, bagażach czy też meblach, są nieświadomie przenoszone z zainfestowanych miejsc. W budynkach wielomieszkaniowych, w poszukiwaniu żywicieli, potrafią przemieszczać się w między lokalami doprowadzając do infestacji na szeroką skalę.

Po czym poznać obecność pluskiew?

​Pierwszym niepokojącym symptomem, mogącym świadczyć o obecności pluskiew są charakterystyczne dla tego insekta, skupione w niewielkich odległościach, ślady po jego ugryzieniach. Zazwyczaj jednak, za czerwone, swędzące ugryzienia pojawiające się na ciele, początkowo obwiniane są inne insekty lub niepowiązane reakcje alergiczne. Może upłynąć trochę czasu zanim zauważysz same insekty. Kolejnymi oznakami infestacji są smugi i plamki krwi pozostawiane na pościeli, oraz skupiska ciemnych, przypominających małe plamki atramentu, śladów po odchodach pluskiew. O obecności pluskiew mogą również świadczyć pozostawiane przez nie wylinki, oraz jaja, składane w szczelinach, łączeniach elementów i materiałów.

inspekcja łóżka w poszukiwaniu pluskiew domowych.png

Gdzie szukać pluskiew? 

Pluskwy domowe bytują w pobliżu żywiciela, a więc najczęściej można je znaleźć w pobliżu miejsc w których śpimy bądź odpoczywamy. Wraz z rozwojem infestacji i wzrostem ich liczby, przenoszą się również poza łóżka, sofy i fotele, opanowując inne elementy wyposażenia oraz pomieszczenia. Pluskwy domowe można znaleźć między innymi w takich miejscach jak: materace, ramy i wezgłowia łóżek, stoliki i szafki nocne, listwy i panele podłogowe, dekoracje i półki ścienne, gniazdka elektryczne, krawędzie dywanów, zasłony, tapety, fotele i krzesła.

miejsca w których mogą chować się pluskwy.png

Ugryzienia pluskwy domowej

Pluskwy spędzają większość czasu w ukryciu, czekając na dogodny moment aby się pożywić. Zwykle, tym momentem jest czas, kiedy ludzki żywiciel jest w swoim najgłębszym śnie, a więc w środku nocy. Pluskwy namierzają żywiciela wyczuwając ciepło jego ciała oraz wydychany dwutlenek węgla. Zanim zaczną żerowanie, kilkukrotnie wkłują się w skórę szukając najbardziej dogodnego miejsca, tworząc przy tym charakterystyczne skupione w niewielkich odległościach ślady. Większość ugryzień jest początkowo bezbolesna, a czas oraz nasilenie objawów zaczerwienienia i swędzenia, uwarunkowane są indywidualną reakcją organizmu człowieka. Sam posiłek trwa od 3 do 10 minut, podczas którego pluskwa jest w stanie spożyć ilość krwi, sześciokrotnie przewyższającą masę jej własnego ciała. Po powrocie do ukrycia rozpoczną proces trawienia, który potrwa od 3 do 7 dni.

pluskwy ugryzienia.png

Czy pluskwy domowe przenoszą choroby?

Pluskwy domowe mogą być nosicielami różnych patogenów, aczkolwiek ich transmisja do organizmu ludzkiego jest uważana za mało prawdopodobną. Do tej pory nie znaleziono dowodów świadczących o przenoszeniu przez pluskwy chorób. Należy jednak pamiętać, że ugryzienia pluskiew w bardzo rzadkich przypadkach, mogą prowadzić do ostrej reakcji alergicznej w tym do wstrząsu anafilaktycznego.

Cykl rozwojowy pluskwy domowej

​Życie pluskiew zaczyna się od przypominającego ziarenko, mlecznobiałego jaja o wielkości 1mm. Samica pluskwy składa od 1 do 5 sztuk jaj dziennie, przez kolejnych 10 dni po spożyciu posiłku. W ciągu swojego życia jest w stanie wyprodukować 250 jaj z których po około 7-10 dniach wyklują się młode osobniki - nimfy. Zanim osiągną dorosłość, nimfy przejdą przez 5 stadiów rozwoju, zwiększając swoje rozmiary z 1mm do 4mm, przechodząc przy tym proces linienia oraz stopniowego ściemniania ich półprzezroczystego zabarwienia. Każda zmiana poprzedzona jest spożyciem posiłku. W przypadku dostępu do żywiciela, każdy z pięciu etapów potrwa około 5-7 dni. W dogodnych warunkach czas od złożenia jaja do osiągnięcia dorosłości zajmuje pluskwie niewiele ponad miesiąc. Długości życia dorosłych osobników wynosi od kilku miesięcy do nawet roku.

cykl rozwojowy pluskwy domowej.png

Jak pozbyć się pluskiew? Usuwanie pluskiew

Samodzielne zwalczanie pluskiew jest niezmiernie trudne i w wielu przypadkach prowadzić może do pogorszenia sytuacji. Nieumiejętne zastosowanie nieodpowiednich środków może powodować migrację pluskiew do innych pomieszczeń, a nawet sąsiednich lokali mieszkalnych. Niestety w skutek nabytej odporności, pluskwy mogą nie reagować na niektóre insektycydy zawarte w ogólnodostępnych produktach. W przypadku infestacji pluskiew domowych rekomendujemy natychmiastowe skontaktowanie się z profesjonalną firmą ddd. Jeżeli jednak zdecydujesz się na próbę zwalczania pluskiew na własną rękę, stosując insektycydy przestrzegaj zawsze zaleceń producenta. Pamiętaj również, że istnieje szereg czynności pozwalających na spowolnienie rozwoju infestacji. Regularne i częste odkurzanie, czyszczenie parą wodną, pranie tekstyliów w temperaturze powyżej 60°C, pozwolą ograniczyć liczebność insektów.

Odpluskwianie - jak przebiega dezynsekcja pluskwy?

Najczęściej stosowaną metodą zwalczania pluskwy domowej jest zamgławianie ulv. Jest to rodzaj metody opryskowej dzięki której używane do tego środki w łatwiejszy sposób trafiają do mało dostępnych miejsc i szczelin, a powierzchnie są nimi pokrywane w sposób dokładny i równomierny. Metoda ta wiąże się z koniecznością opuszczenia poddawanych zabiegowi pomieszczeń na okres minimum 8 godzin. Ze względu na stosowanie środków rezydualnych czyli pozostałościowych, po zakończeniu zabiegu ważnym jest aby przez okres przynajmniej 2 tygodni, nie myć i nie odkurzać powierzchni po których mogą przemieszczać się pluskwy. Zabieg dezynsekcji jest bezpośrednio poprzedzony dokładną inspekcją mieszkania. Usługa zwalczania pluskiew nie jest usługą jednozabiegową. Całkowita eliminacja pluskiew, w zależności od stopnia zapluskwienia, możliwa jest po przeprowadzeniu od 2 do 3 zabiegów dezynsekcji, wykonanych w odpowiednich odstępach czasowych.

dezynsekcja pluskwy wykonywana metodą zamgławiania.png

Przygotowanie do zabiegu odpluskwiania

Przygotowanie mieszkania do zabiegów odpluskwiania nie jest skomplikowane i obejmuje przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie żywności, naczyń, przyborów higienicznych, ubrań i sprzętów elektronicznych, oraz dokładne odkurzenie wszystkich powierzchni. W momencie umówienia zabiegu nasi klienci otrzymują szczegółową instrukcję opisującą wszelkie niezbędne kroki, które należy podjąć przed przyjazdem technika.

Pogotowie DDD Wrocław i nasza usługa zwalczania pluskiew

Pogotowie DDD - Wrocław specjalizuje się w zwalczaniu pluskwy domowej. Nasi technicy posiadają gruntowną wiedzę na temat biologii tego insekta, umiejętności oraz środki pozwalające na bezpieczne i skuteczne jego zwalczenie. Nasza usługa dezynsekcji pluskwy domowej to przede wszystkim:

gwarancja skuteczności

wykwalifikowani certyfikowani technicy

zabiegi bezpieczne dla wszystkich domowników

szybka realizacja zleceń, zabiegi również w weekendy

pełna dyskrecja

wsparcie pozabiegowe, profesjonalna i życzliwa obsługa

Odpluskwianie Wrocław - cena usługi

Cena zabiegów zwalczania pluskiew domowych uzależniona jest od wielkości pomieszczeń które są nimi poddawane. W celu uzyskania wyceny, porozmawiaj z konsultantem lub wypełnij formularz kontaktowy.

MASZ PYTANIA? POTRZEBUJESZ WYCENY?

Skontaktuj się z nami już teraz!

ZADZWOŃ

Poniedziałek - Sobota

08:00 - 18:00

Niedziela

10:00 - 16:00

WYPEŁNIJ FORMULARZ

opisz nam swój problem lub podaj numer telefonu jeśli chcesz abyśmy oddzwonili

NAPISZ

opisz nam swój problem, odpowiemy tak szybko jak to możliwe

bottom of page